DHA

DHA je omega-3 nenasycená mastná kyselina, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. DHA je pro lidský organismus nepostradatelná. Je klinicky prokázáno, že DHA hraje velmi důležitou úlohu v období růstu a vývoje mozku dítěte a má vliv na správný rozvoj pohybových a kognitivních schopností (například na koordinaci oko - ruka), má také vliv na ostrost zraku, vyzrávání zrakového nervu.

Protože dostatečné množství životně důležité mastné kyseliny s dlouhým řetězem DHA obsahuje pouze tuk mořských ryb, je zásobení DHA v těhotenství a při kojení často nedostatečné. Od 2. poloviny těhotenství, kdy dochází k velmi rychlému rozvoji mozku, a během kojení, stoupá spotřeba DHA. A proto by měla matka už ve 13. týdnu těhotenství přijímat dostatečné množství DHA - aby se chránila před úbytkem této látky z vlastních mozkových buněk. Chrání tak současně i sebe před rozvojem poporodních depresí a laktačních psychóz. Zásadní byl pro podporu těchto tvrzení i výsledek rozsáhlé studie, která sledovala psychický stav žen krátce po porodu (více než čtrnáct tisíc žen z 23 zemí světa), kde byla prokázala přímá souvislost mezi nízkou koncentrací DHA v mateřském mléce a vznikem poporodní deprese.

Zdroje omega-3 DHA mastné kyseliny

Kojení v těhotenství

Zdrojem DHA je pro dítě výhradně matka, protože dítě si nedokáže tuto důležitou mastnou kyselinu samo vyprodukovat. Matka poskytuje DHA svému dítěti prostřednictvím placenty a později mateřského mléka. Proto významní odborníci z oblasti výživy doporučují v období těhotenství a během kojení přijímat minimálně 200 mg DHA denně. Mnoho budoucích i kojících matek nemá dostatečný příjem DHA mastné kyseliny.

I když jsou tučnější ryby (úhoř, losos, tuňák) bohaté na DHA, jedí se velmi málo. Sladkovodní ryby, kterých se zkonzumuje o něco více, však obsahují výrazně nižší množství omega-3.

Femibion 400 obsahuje 200 mg DHA z vysoce čistého koncentrovaného rybího oleje. Přísně kontrolovaným výrobním procesem je garantovaná vynikající kvalita a odstranění zápachu. Femibion 400 je dobře snášen. Vitamín E zabezpečuje, aby esenciální mastná kyselina DHA zůstala v tobolce stabilní.

Věděli jste, že…

DHA je důležitou stavební složkou mozku, má nezastupitelný vliv na jeho vývoj a funkci, ale i to, že hraje klíčovou roli při rozvoji mozkové tkáně dítěte

…v prvních letech života se DHA ukládá do mozkových buněk dítěte desetkrát rychleji než v dospělosti

DHA je nezbytná pro:

  • rozvoj psychických schopností dítěte (správný vývoj mozku)
  • rozvoj schopností rozpoznávat, rozumět a učit se novým věcem
  • pro koordinaci ruka - oko a pozdější ostrost zraku
  • rozvoj pohybových schopností
  • prokazatelně snižuje riziko vývoje astmatu, atopického ekzému a dalších alergických onemocnění