Nejčastější dotazy

V této sekci jsme pro vás připravili odpovědi na otázky, které nám často kladete. Pokud vás zajímá cokoliv ohledně kteréhokoliv z našich přípravků nebo cokoliv ohledně výživy v těhotenství v období kojení a nenaleznete zde odpověď, neváhejte prosím využít našeho kontaktního formuláře.

Otázky a odpovědi

 • MOHOU FEMIBION UŽÍVAT I ŽENY S INTOLERANCÍ LAKTÓZY?

  ANO, Femibion 800 i Femibion 400 neobsahuje mléčný cukr (laktózu), mohou jej tedy užívat i ženy s poruchou zpracovávání laktózy.

 • MOHOU FEMIBION 400 UŽÍVAT I FENYLKETONURICI?

  Femibion 400 (tableta ani želatinová tobolky) neobsahuje zdroj fenylalaninu, proto jej mohou užívat i ženy trpící fenylketonurií.

 • MOHOU FEMIBION 400 UŽÍVAT I CELIACI?

  Femibion 400 obsahuje pouze kukuřičný škrob, který celiaci užívat mohou.

 • MÁM UŽÍVAT FEMIBION PŘED NEBO PO JÍDLE?

  Femibion doporučujeme užívat s jídlem nebo po jídle. Nikoliv nalačno. Toto doporučení platí pro všechny produkty, které obsahují koncentrované množství vitaminů a minerálních látek. Zejm. pak pro vitaminy rozpustné v tucích, tj. vitaminy A, D, E a K.

  Při užití s jídlem/po jídle dochází ke smísení stravy (obsahu žaludku) s tabletou, některé složky se lépe vstřebávají a též se zmenšuje riziko dráždění žaludku. Proto i Vám doporučujeme užívat Femibion s jídlem nebo po jídle.

 • Bohužel jsem špatně užívala Femibion 400. Namísto 1 tabletu + 1 tobolku denně jsem je užívala ob den. Mohla jsem nějak ublížit plodu?

  Milá maminko, nemusíte se obávat, miminku jste nijak neublížila.

  Femibion je rozdělen do tablet a želatinových tobolek, aby se jednotlivé složky lépe vstřebávaly. Bohužel tento fakt je někdy vede maminky k tomu, že užívají jen jednu „pilulku“ denně…

  Jen pro vysvětlení: v každé tabletě + tobolce je denní doporučená dávka vitaminů a jiných důležitých složek.To že jste brala tabletu i tobolku ob den znamená, že jste přijala těchto látek méně. Je to škoda, ale negativní vliv to mít nemůže. Dávky jednotlivých složek jsou sice opodstatněné, ale některé z vitaminů a minerálů se z těla vylučují postupně, takže tělo má i svoje rezervy. Naše tělo má velkou setrvačnost a některé z těchto vitaminů využívá i ze zásob již dříve v těle vytvořených.

  Druhým vysvětlujícím zdůvodněním je skutečnost, že některé vitaminy (např. vit sk. B, kyselinu listovou) přijímáme také v běžné pestré stravě. Zda jich přijímáme dostatek nebo ne, to odvisí od kvality potravin a od aktuální potřeby těla. V podstatě je velmi těžké to změřit. Protože je známo, že v období těhotenství a kojení je potřeba některých látek vyšší, doporučuje se jejich užívání navíc, nad rámec běžné stravy.

  Proto je tu Femibion, který nabízí ženám to, co potřebují v těhotenství a kojení ve větší míře nebo co v běžné stravě chybí. A též zohledňuje rozdílné potřeby v různých obdobích těhotenství.

  To že jste pár dnů neužívala doporučené dávkování vedlo tělo k tomu, aby si našlo cestu, jak vyrovnat krátkodobý nedostatek vlastními silami. Určitě se mu to povedlo.

 • MOHU UŽÍVAT DHA I V PRVNÍM TRIMESTRU?

  DHA může a měl by člověk přijímat v potravě trvale, protože je součástí našeho těla a tělo ji potřebuje pro své buňky (pro zajištění pružnosti membrány buněk).

  Nicméně jsou období, kdy její příjem má z dlouhodobého hlediska větší význam, např. období těhotenství a kojení (kojené děti dostávají DHA pouze prostřednictvím mléka od matky, neumí si ji vytvořit samy), malé a školou povinné děti atd.

  V těhotenství je vysledovaná větší potřeba DHA od druhého trimestru, kdy buňky plodu začínají intenzivně růst. V tomto období je většina orgánů a tkání již vytvořena a začínají se zvětšovat. O jejím přínosu pro mozek a mozkové funkce již dnes není pochyb. Určitě je ale možné DHA užívat i dřív, vlastně kdykoliv. Z jejího zvýšeného příjmu tělo jen profituje, navíc ve středoevropských podmínkách není obvyklá strava bohatá na DHA a jiné omega-3.

  Pokud však volíte mezi užíváním Femibionu 800 a Femibionu 400, tedy významem DHA a metafolinu v prvním trimestru, pak doporučujeme užívat Femibionu 800. Femibion 800 díky obsahu metafolinu, poskytuje maminkám biologicky aktivní kyselinu listovou, která je nezbytná pro dělení buněk, uzavření páteřního kanálu atd. právě v prvních 3 měsících těhotenství.

 • JE FEMIBION 800 a 400 VHODNÝ PRO VEGETARIÁNY?

  Řada Femibion pro období těhotenství a kojení obsahuje 2 přípravky. Femibion 800 pro plánování těhotenství a první trimestr a Femibion 400 pro období dalších fází těhotenství až do ukončení kojení.

  Femibion 800 jsou tablety s obsahem metafolinu. Tyto tablety neobsahují žádné živočišné složky.

  Přípravek Femibion 400 obsahuje 2 lékové formy v jednom balení: růžové tablety s obsahem metafolinu a průsvitné želatinové tobolky s obsahem DHA. Tableta Femibionu 400 se vyrábí stejnou technologií jako tableta Femibionu 800, je též bez stop živočišných přísad.

  Želatinové tobolky Femibionu 400 obsahují DHA. Protože nejbohatším přírodním zdrojem DHA, která je důležité pro rozvoj mozku a zrakového nervu dítěte, je rybí olej, byla tato surovina použita i pro výrobu želatinových tobolek. Želatinové tobolky Femibion 400 tedy obsahují DHA živočišného původu, získanou z vysoce čistého, koncentrovaného rybího oleje. Přísně kontrolovaným výrobním procesem je garantována vynikající kvalita a odstranění zápachu.

 • MOHOU FEMIBION 800 UŽÍVAT I FENYLKETONURICI?

  Femibion 800 neobsahuje zdroj fenylalaninu, proto jej mohou užívat i ženy trpící fenylketonurií.

 • MOHOU FEMIBION 800 UŽÍVAT I CELIACI?

  Femibion 800 obsahuje pouze kukuřičný škrob, který celiaci užívat mohou.

 • Mám 10 měsíční miminko, 3x denně kojím, ale nebráním se otěhotnění. KTERÝ FEMIBION UŽÍVAT?

  Odpověď vyplývá s odlišnosti obou Femibionů a přínosu pro maminku a miminko.

  Pojďme se nejdříve zastavit u těch dvou zásadních složek Femibionu - kyseliny listové, resp. metafolinu a DHA nenasycené mastné kyseliny (nebo-li omega-3 DHA). Z toho nám pak vyplyne logický závěr.

  Kyselina listová patří do skupiny vitaminů B. Tyto vitaminy díky svému chemickému složení jsou rozpustné ve vodě, tudíž se při přebytku v těle nehromadí, ale naopak plynule vylučují močí. Tím se velmi zjednodušeně dostáváme k bezpečnosti užívání vyšších dávek kyseliny listové, než které tělo aktuálně potřebuje = zužitkuje (jen pro doplnění, nežádoucí efekt z užívání v nadbytku je popisován zejména u látek, které se v těle hromadí, např. vitaminy rozpustné v tucích - A, D, E a K). Vyhláškou stanovená norma pro příjem kyseliny listové je 200µg denně. Jedná se o doporučenou denní dávku, kterou by měl průměrný člověk získat ve stravě pro zajištění denné potřeby těla. Tato hodnota/dávka je vypočítána jako průměrná hodnota průměrného člověka v populaci, bez ohledu na rozdílné potřeby dle věku, námahy či další individuální rozdílnosti.

  V případě těhotenství je potřeba kyseliny listové u žen vyšší, než u ostatní populace.

  Některé literární zdroje zmiňují tzv. výživové dávky, které tyto rozdílnosti zohledňují. Udávají rozdílné dávky vitaminů pro různé skupiny obyvatel s ohledem na věk a fyzickou zátěž (kojenci, děti předškolního a školního věku, sportovci nebo kojící a těhotné ženy). Zde se uvádí potřeba kyseliny listové pro těhotné a kojící v celkové denní stravě v množství 600µg. Femibion 800 obsahuje 400µg aktivního folátu, který se tělem okamžitě zužitkuje pro tvorbu genetického materiálu, dělení buněk a tvorbu červených krvinek. Dalších 400µg neaktivní kyseliny listové obsažené ve Femibionu 800 musí tělo před využitím umět zpracovat na aktivní folát. Až 50% žen má omezenou tuto přeměnu, díky vrozeným poruchám enzymu potřebného pro tuto přeměnu. V tomto případě je pak využitelnost nízká.

  Vedle toho druhý přípravek - Femibion 400 - má obsah kyseliny listové a aktivního folátu poloviční. Je určen pro období, kdy už nedochází k tak bouřlivému dělení buněk. Poskytuje však omega-3 DHA pro rozvoj mozkových funkcí a nejen to.

  Omega-3 DHA (obsažená ve Femibionu 400) se v těle uplatňuje na mnoha místech - jako stavební součást mozku, jako důležitá složka pro fungování imunitního systému, podílí se na zmírnění zánětu, potvrzuje se její příznivý vliv u alergií atd. atd. Podrobnější informace můžete najít též na www.haliborange.cz v sekci Omega-3. Ve vitaminech pro těhotné a kojící je DHA přidaná především pro podporu stavby a rozvoje mozkové tkáně a nervů, pro pozitivní vliv na koordinaci vidění a hmatu dítěte.

  V době, kdy se kříží kojení se zájmem plánovat další miminko je možné zvažovat důležitost obou látek. Organismus kojeného miminka dostal od maminky dobrý základ a postupně se o sebe začíná starat sám. Vaše tělo a nové miminko bude vyžadovat podobnou službu - dostatečný příjem kyseliny listové a aktivního folátu pro snížení rizika rozštěpů a jiných vývojových vad zejm. v prvních třech měsících. Proto se jeví jako vhodnější užívání Femibionu 800 vždy, když se rozhodnete plánovat.

  Pro doplnění: na základě výše uvedených faktů není pro kojené dítě zřejmé riziko z vyššího příjmu kyseliny listové. Aktivní folát se spotřebuje buď v těle maminky nebo se prostřednictvím mléka předáte dítěti. V případě nevyužití se vyloučí z těla.